İş Güvenliği

Risk Değerlendirme Raporunuz Şirketinize mi Ait?

İş Sağlığı ve Güvenliğinin olmazsa olmazı, küçük büyük, az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli her işyerinin yasa gereği yaptırması gereken Risk Değerlendirme Raporu şirketinize özel yapılmamış olabilir!

Bu iki kelimenin tam anlamını bilen azdır.

Bir işverenseniz mutlaka bu iki kelimeyi duymuşsunuzdur: “Risk Değerlendirmesi veya Risk Analizi” demişlerdir.
“Kanun gereği mutlaka yaptırmanız gerekir, cezası büyük!” demişlerdir.

Siz de “Madem öyle yapın!” demişsinizdir.

Şimdi, çalışanlarınızdan kimin takibindeyse İş Sağlığı ve Güvenliği klasörünü getirmesini isteyiniz. Ya da klasörün içinden “Risk Değerlendirme Raporu” diye bir dosyayı getirmesini de isteyebilirsiniz.

Bu raporun hazırlanması için bir ekibin çalışmış olması gerekiyor. Ekipte; İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanının yanında şahsınızın ve işletmenizden bazı önemli çalışanlarında yer aldığını hatırlıyorsunuzdur.

Ekip iş yerinizde her yeri dolaştı, bazı yerlerde daha uzun kaldı ve konu hakkında ayrıntılı bir görüş alışverişi oldu.

Tanımlar ve laf kısımlarını geçtikten sonra, işletmenize ait tehlike ve riskleri anlatan bölüme gelin. Aşağıdaki şekilde yazılan kısımlara göz gezdirin.

Şimdi tespit edilen tehlikelere ve risklere bakın. Yazılanların hepsi sizin işletmenize ait mi? Yoksa bazı konular sizinle ilgili değil mi?

Mesela sizin işletmenizde asansör yok, ama bu raporda asansöre ait tehlike ve risk tanımlaması mı yapılmış? Ya da sizin işletmeniz de bulunan bir istif makinası listede görünmüyor mu?

Pekiyi….

Bu raporu imzaladığınızı hatırlıyor musunuz? En arka sayfasında sizin imzanız olması gerekiyor. Bakın var mı?

İmzanız var, ama içeriği hakkında bilginiz yok mu?

Geriye sarın… Nasıl oldu?

Ya diğer işverenlerden duydunuz ya da birileri size geldi, “Yeni çıkan yasaya göre İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili bir rapor hazırlayacağız, bedeli de şudur dedi. Eğer bu rapor olmazsa cezası yüksek olur!” dedi.

Siz de etrafınıza danıştınız, internetten araştırdınız söylenenin doğru olduğunu gördünüz. Birkaç yerden fiyat teklifi aldınız en ucuza hangisi yapıyorsa ona yaptırdınız. Ucuza yapanlar da kopyala yapıştır metodu ile farklı bir yer için hazırlanmış Risk Değerlendirme Raporu’nu sizin işletmenizin ismine uyarladı. Hop 10 dk. sonra rapor hazır!

Elinizdeki rapora iyi bakın.

Raporda çalışanlarınızın, şirketinizin dolayısıyla sizin korunmanız için alınacak önlemler yazmalıdır.

Raporun her sayfası sizin iş yeriniz için hazırlanmış mı? Kontrol edin veya bir İş güvenliği uzmanına kontrol ettirin.

Raporda yazılanlar sizin şirketinize uyuyorsa sorun yok. Ancak uymuyorsa bu rapordan ve olası tüm kötü sonuçlar siz sorumlusunuz.

Ne yapmalısınız?

Rapor sizin şirketiniz için hazırlanmamışsa, hazırlayanları çağırın. Gelirlerse bu raporu önlerine koyun ve usulüne uygun yeniden yapmalarını isteyin. Yapmazlarsa İŞKUR’a şikâyet edin ve en kısa zamanda güncel ve sizin iş yerinize ait bir Risk Değerlendirme Raporu hazırlatmayı ihmal etmeyin.