İş Sağlığı

Masa Başı Egzersizleri

Masa başında çalışan herkesin derdi ortak; sırt, bel ve boyun ağrısı. Yoğun çalışma hayatının getirisi olarak uzun saatlerini masa başında geçiren herkesin bir şekilde kendine hareket alanı yaratması şart. Günümüzdeki en ciddi hastalıkların nedeni olan hareketsizliğin uzun vadede sağlığa olumsuz etkileri bilinen bir gerçek. Sağlıklı beslenme ve bol bol su içme tek başına sağlıklı kalmanız için yeterli değil. Mutlaka hareket etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Yoksa vücut ağrılarınız, halsizliğiniz artacak, işinizde sergilediğiniz veriminiz hasar görecektir. İşte masa başı çalışanlarının mutlaka yapması gereken basit egzersiz önerileri;

Mola verin ve hareket edin

En basit egzersiz her iki saatte bir yerinizden kalkıp etrafta yürümek olacaktır. Masa başında da mola verirsiniz ama eğer bu molayı aynı şekilde oturarak değerlendirmek istiyorsanız, sağlıksız bir hayatı da peşinizden sürüklüyorsunuz demektir. 5’er veya 10’ar dakikalık yürüyüşlerin veriminizi ne kadar arttırdığını gözlemlemek de oldukça kolay.

Omuz egzersizi

Masa başında yapabileceğiniz basit egzersizler omuz egzersizleri ile başlıyor. İlk olarak omuzlarınızı yukarı kaldırın ve 3 saniye bekleyin. Hemen kaslarınızın çalıştığını hissedebilirsiniz. Eğer bunu 10 kere üst üste yaparsanız, kısa sürede faydasını görebilirsiniz. Bir diğer omuz egzersizi ise omuzlarınızı daire oluşturacak şekilde arkaya ve öne doğru hareket ettirmek.

Boyun egzersizi

Boyun ağrısı çekmemek için, ofiste aklınıza geldikçe başınızı öne, arkaya, sağa ve sola hafifçe eğip gerdirin ve dinlendirin. Bu sizi anında rahatlatacaktır.

Nefes egzersizi

Öncelikle ayağa kalkın ve bir elinizi karnınıza bir elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Burnunuzdan nefes alıp 4 saniye bekleyin ve daha sonra nefesinizi verin. Bunu 5 kere tekrarlamak, sağlığınız için oldukça faydalı bir yöntem.

Ayak egzersizi

Otururken ayaklarınızı bileklerinizden kendi ekseni etrafında döndürün. Bu egzersiz her yöne en az 5 kere yaptıktan sonra işe yarayacaktır.

El egzersizi

Masa başı oturanların bir diğer derdi olan ellerde sinir sıkışmaları ve kas ağrıları için parmaklarınızı yukarı bakacak şekilde kollarınızı öne doğru uzatın ve elinizin yardımıyla parmaklarınızı kendinize göre çekin. Hem eldeki hem de koldaki tüm kasları harekete geçirmiş olacaksınız