İş Sağlığı ve Güvenliği

İsgkatip İşyeri Onayı Nasıl Yapılır?

İSG- KATİP sistemine giriş yaptıktan sonra bu ekranı göreceksiniz.

İşlemler, hizmet aldığınız OSGB’den gelen “isgkatip üzerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi tanımlarının” yapıldığı bilgisi ile başlar. İSG profesyonelleri ile sözleşmeleriniz Çalışma Bakanlığı bünyesindeki, isgkatip denilen resmi bir platformda tanımlanır ve onaylanır. Sistemden kağıda basılan sözleşme, taraflarca ıslak imza ile imzalanarak dosyasına konulur.

Sözleşme onayı için, şirket yetkilinizin (e-bildirge yetkilisi veya SGK evraklarında şirket yetkilisi olarak gözüken kişilerden birisinin) e-devlet şifresiyle İSG-KATİP sistemine giriş yaparak tanımlanan sözleşmeleri onaylaması gerekmektedir. 

İSG-KATİP sistemine BURAYA TIKLAYARAK giriş yapınız ve aşağıdaki adımları takip ediniz.

1.Sol üst köşede yer alan ve işaretle gösterilen “İSG-KATİP Giriş” butonu üzerine gelerek tıklayınız.

2. Açılan ekranda “TC KİMLİK NO.” ve “E-DEVLET Şifresi” ni ilgili yerlere girerek “SİSTEME GİRİŞ YAP” butonuna tıklayınız.

3. Açılan ekranda Hizmet Alacağınız iş yerinize ait SGK Sicil numaralı işi seçerek “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” butonuna tıklayınız. Adınıza kayıtlı birden fazla İşyeri SGK sicili mevcutsa doğru SGK Sicil numaralı iş yerinizi seçtiğinize emin olunuz.4.Açılan ekranın altında “ONAY BEKLEYEN SÖZLEŞMELER” bölümünde onay vermeniz gereken sözleşmelere ait uyarı, rakamsal olarak ifade edilecektir. Onay işlemi için sol bölümde yer alan “Hizmet Alan İşyeri Modülü” butonuna tıklayınız. Eğer bu alan gözükmüyorsa, ilgili kişi SGK nezdinde şirket yetkilisi olarak gözükmüyor demektir. Bu durumda şirketinizin bir imza yetkilisinin bir dilekçeyle SGK Sicil Servisine başvurması ve ilgili kişinin İSG-KATİP sisteminde şirketinizin yetkilisi olarak atanmasını sağlaması gerekmektedir.5.”Hizmet Alan İşyeri Modülü” bölümünün hemen altında yer alan “Sözleşmeler” butotuna tıklayınız. Bu işlemden sonra karşınıza işyeri SGK Sicilinize ait sözleşmeler gelecektir. Tabloda yer alan “Grv. Onay Durumu” sütununun altında sözleşmelerin onay durumları belirtilmektedir. “Onay Bekleniyor” yazılı sözleşmeler henüz onay verilmemiş ve resmiyet kazanmamış sözleşmeleri ifade etmektedir.6.”Onay Bekleniyor” yazılı sözleşmeyi seçiniz (seçtiğiniz zaman arka plan maviye dönecektir) ve hemen yukarısında bulunan “Onayla” butonunu tıklayınız.7.Karşınıza gelen “SÖZLEŞME ONAY” ekranının sol üstünde yer alan “Kayıt” butotuna tıklayınız.8.Karşınıza gelen “8000- Kayıt Başarıyla Güncellendi” ikazını görmeniz sonrası, İSG- KATİP Onay işlemi başarı ile tamamlanmıştır.9. Sorumlu İş Güvenliği uzmanınızdan ya da OSGB yetkilisinden İSG-KATİP atamanızın yapıldığı ve onaylamanız gerektiği bilgisi size verilmesine rağmen; onaylanacak bir sözleşme göremiyorsanız ilk dört adımda izah edildiği şekilde tekrar sisteme giriş yaparak bu sefer “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” yerine “E-Bildirge Kullanıcısı Güncelle” butonuna basınız. Güncelleme işlemi üç iş günü içerisinde SGK tarafından yapılmaya müteakip onay işlemini tekrar yapmayı deneyiniz.