Yeni Dönem 01 Temmuz 2017’de Başlıyor..

Kamu kurum ve kuruluşları, 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri hazır mısınız?

2 kez ertelenen, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti alma zorunluluğunun başlamasına bir ay kaldı.
Malumunuz, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2013 yılı başında yürürlüğe girmişti. Yasa, bazı istisnalar hariç tüm çalışanları kapsıyordu. Ancak çeşitli nedenlerle, kamu kurumları ve çalışan sayısı 50 den az olan az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğu önce 01.07.2014 yılında 01.06.2016 tarihine, sonra 01.07.2017 yılında ertelendi.

Geçen yıl, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 01 Temmuz 2016 tarihinde geçiş için her şeyin hazır olduğunu çeşitli etkinlik ve hazırlıklarla duyurmuştu. (Bknz: ÇSGB İSG Sunumu)Buna karşın bazı meslek odaları ve işveren çevreleri ertelenmesi hatta tümüyle iptalini istiyordu. Bu kargaşada yasanın uygulamasına yönelik adımlar atılmaya başladı. Ancak Temmuz ayındaki gelişmeler bu konun da geri bırakılmasına neden oldu. Bir kaç ay sonra da bir kez daha ertelendiği açıklandı.

Ancak iki kez ertelenince, kamuda ve işverende otomatik olarak “Nasıl olsa gene ertelenir!” şeklinde bir bir beklenti oluştu. Bu yıl da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri “İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği” ilan ettiler. Çeşitli etkinliklerle bu konuya verdikleri önemi vurgulamaya devam ediyorlar. Kamuda İSG hizmeti alımına yönelik düzenlemeler içeren emir ve talimatlar yayınlandı. Kısacası kanunun yürürlüğe gireceği tarih belli, erteleme kararı veya iması da olmadığına göre bu sefer tamam gibi…

Çalışan sayısı 50 den az olan, az tehlikeli sınıftaki iş yerleri sahipleri Haziran 2017 ayı içerisinde bir İş yeri Hekimi ve bir İş Güvenliği Uzmanı ile hizmet sözleşmesi yapabilir veya bu hizmetleri paket olarak bir Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden (OSGB) alabilirler.

 

Yeni Dönem 01 Temmuz 2017’de Başlıyor..” için 2 yorum

  1. Belirli iller dışında yeterli uzman sayısına ulaşılamadığı gerekçesi ile ertelenebilir düşüncesindeyim…

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.